Jak zainstalować menedżer pakietów Composer w systemie Windows?
Treść dodana: 08 kwietnia 2017.
Composer jest najpopularniejszym menedżerem pakietów dla języka PHP. Jego zadaniem jest zarządzanie zależnościami pomiędzy poszczególnymi bibliotekami. Służy również jako ich autoloader. Biblioteki możemy wczytywać z zewnątrz – Composer pobiera wtedy dane z repozytorium Packagist, lub dodawać paczki lokalnie. Composer współpracuje ze wszystkimi systemami operacyjnymi (Windows, Linux, Mac). O ile pod Linuksem instalacja jest banalnie prosta, to już pod Windows wymaga odrobinę więcej pracy.
W pierwszej kolejności musimy przygotować środowisko. Composer oparty jest o PHP – musimy zatem posiadać zainstalowany interpreter tego języka. We wcześniejszym artykule opisałem szczegółowo proces instalacji całego serwera. Jeśli jeszcze nie przeprowadziłeś Czytelniku instalacji, zrób to teraz. Nasz serwer pracuje uruchamiając procesy FastCGI a wszystkie wymagane ścieżki ustawiane są podczas startu. Composer wymaga linii poleceń która jest niezależna od serwera, stąd też, po pierwsze, Windows nie wie gdzie szukać pliku php.exe. Po drugie, jeżeli zostało zainstalowane rozszerzenie `imagick`, PHP nie będzie w stanie uruchomić plików binarnych biblioteki. Należy poinformować system gdzie powinien szukać tych bibliotek.
Zmienne środowiskowe
Musimy zmodyfikować zmienne środowiskowe systemu. W zależności od posiadanej wersji Windowsa dostęp do opcji będzie się odrobinę różnił. Najłatwiej jest je wyszukać w menu `Start`wpisując hasło `zmienne środowiskowe`. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą się do tych opcji dostać poprzez kombinację klawiszy `Win+Break` – otworzy się okno `System`. Następnie należy wybrać `Zaawansowane ustawienia systemu` -> `Zaawansowane` -> `Zmienne środowiskowe…`. Interesuje nas zmienna PATH. Powinna istnieć już w systemie i mieć domyślne wartości. W zależności od zainstalowanej wersji PHP dopisujemy ścieżkę interpretera:
D:\Server\php-7.1.3
Gdy było zainstalowane rozszerzenie Image Magick potrzebna będzie również ścieżka:
D:\Server\ImageMagick-6.9.3-7-vc14-x64\bin
Aby Windows rozpoznał nowe ścieżki wymagane jest co najmniej wylogowanie (bezpiecznie można zrobić restart całego systemu). Po ponownym zalogowaniu możemy przeprowadzić test. Uruchom wiersz poleceń (kombinacja klawiszy `Win+R` -> `cmd`) i wpisz:
> php -a (lub php.exe -a)
Powinien uruchomić się, w trybie interaktywnym, interpreter PHP z katalogu `D:\Server\php-7.1.3`. Możemy przetestować czy PHP działa:
php > echo date('l');
Powinien wyświetlić się dzień tygodnia. Kombinacja klawiszy `Ctrl+c` kończy działanie. W przypadku gdy wystąpiły inne błędy (jak brak rozszerzeń) należy je poprawić – inaczej nie będziemy w stanie przejść do kolejnego kroku czyli instalacji Composera.
Instalacja systemu Composer
System Composer możemy zainstalować dwojako. Albo kopiując do wiersza poleceń podany na stronie pobierań kod, albo uruchamiając przygotowany dla systemy Windows instalator. Druga opcja wydaje mi się łatwiejsza dla początkujących (i też odrobinę bezpieczniejsza gdyby jakiś hacker podmienił kod na stronie Composera) i to ją wykorzystamy. Pobierz instalator i uruchom go. W pierwszym kroku należy wybrać dostępny w systemie interpreter. Ponieważ dodaliśmy wcześniej odpowiednią ścieżkę, Composer automatycznie podpowie nam dostępną wersję PHP (D:\Server\php-7.1.3\php.exe). Klikamy `dalej`. Kolejny krok to ustawienie serwera proxy jeżeli tego wymaga nasze połączenie internetowe. Można pominąć w większości przypadków. Klikamy `dalej` i `zainstaluj`. Po zakończonej instalacji wyświetli nam się okno z informacją, iż do zmiennej PATH została dodana ścieżka systemu Composer. Podobnie jak w przypadku podania ścieżek do PHP, niezbędne jest przelogowanie aby system mógł działać prawidłowo. W kolejnym oknie możemy zaznaczyć checkbox `pokaż dokumentację`, co przekieruje na stronę główną Composera. Klikamy `Zakończ` i wylogowujemy się.
Po zalogowaniu sprawdzimy czy Composer działa prawidłowo. Uruchamiamy wiersz poleceń i wpisujemy:
> composer -h
Powinna wyświetlić się pomoc dla systemu Composer. Możemy jeszcze zainicjować nowy projekt w przykładowym folderze `vhosts`:
> d: > cd Server\vhosts\test.local > composer init Welcome to the Composer config generator...
Od tej chwili możemy spokojnie korzystać z możliwości jakie daje ten niezwykle pożyteczny menedżer. Masz pytania? Zadaj je w komentarzach. Postaram się pomóc rozwiązać problemy jakie mogły pojawić się po drodze.
Dodaj komentarz
- php
- sieć
- http
- apache
- sql server
- pdo
- composer
- html
- spl
- javascript
- jquery
- ajax
- css
- sql
- mysql
- postresql
- mongodb
- ssl
- programowanie
- regex
- psr
Wyszukaj interesujące Cię słowa kluczowe pośród istniejących porad.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do wyświetlenia. Może chcesz zostać pierwszą osobą która podzieli się swoją opinią?