Artykuły na temat programowania

  • Przetwarzanie węzłów dokumentu za pomocą natywnego parsera XML oraz XPath bywa skomplikowane, zwłaszcza dla początkujących. Z drugiej strony mamy bardzo łatwą w zrozumieniu i popularną bibliotekę kliencką jQuery. Gdy połączyć przetwarzanie węzłów jQuery z mocą równie popularnego języka PHP otrzymamy przepis na proste programowanie - bibliotekę phpQuery.

  • Większość nowoczesnych frameworków oraz kodu pisanego w PHP5 bazuje w całości lub części na modelu obiektowym. Takie podejście do programowania zapewnia większą przejrzystość, łatwość edycji, lepsze zorganizowanie. Artykuł postara się omówić podstawowe zagadnienia związane z obiektami i klasami aczkolwiek wymaga podstawowej wiedzy z PHP.

  • Zapewne wielu czytelników zetknęło się z Pythonowym projektem Zope. Zawiera on w sobie doskonały system szablonów ZPT (Zope Page Templates) który dzięki ciężkiej pracy wielu programistów został również przeportowany do PHP. Gdy połączymy go z frameworkiem Zenda otrzymamy potężne narzędzie do obsługi stron internetowych.

  • Stosując Zend Framework z pewnością natkniemy się na problem prawidłowego filtrowania polskich znaków. Artykuł zawiera kod filtra zastępujący domyślny Zend_Filter_HtmlEntities.

  • Problemem we wszystkich aplikacjach jest ujednolicenie sposobu nazewnictwa naszych klas. Stosując się do konwencji dostępnych w PHPowym frameworku Zenda możemy w pewnym stopniu ujednolicić naszą strukturę bibliotek. W artykule opisany jest plugin automatyczne ustawiający ścieżki dla katalogu "models".

  • Zend Framework jest obecnie najbardziej kompleksowym frameworkiem PHP, oferującym bogatą kolekcję klas a zarazem nie wymuszającym na użytkowniku określonych z góry wzorców projektowych. Jednak jego złożoność często odstrasza początkujących programistów, rodzi również słuszne pytania. Artykuł stara się odpowiedzieć na podstawowe z nich. Dla początkujących.

  • Kodowanie znaków z natury bardzo proste jest jednym z najczęściej poruszanych problemów w sieci internet. Któż z początkujących nie miał problemów z "krzakami"? Dzięki niniejszemu tekstowi, mam nadzieję, nabędziesz podstawy niezbędne do prawidłowego kodowania swoich stron. Omówione zostały sposoby kodowania w bazach danych MySQL i PostgreSQL oraz w PHP, HTMLu i CSS.

  • Krok po kroku zaprezentowane wykonanie witryny internetowej w oparciu o kaskadowe arkusze stylów i XHTML. Z artykułu dowiesz się, jakie czynności należy podjąć, aby z przygotowanego wcześniej szablonu graficznego wyodrębnić bloki, z których wyłoni się gotowy projekt. Wzorowane na konwencji przedstawionej w książce "CSS według Erica Meyera".

  • Podstawa funkcjonowania sieci WWW. Z artykułu dowiesz się jak wygląda ruch między klientem a serwerem oraz czym są kody statusu. Zrozumienie tego zagadnienia jest szczególnie ważne w późniejszych etapach programowania stron internetowych. Niestety kwestia często bagatelizowana. Artykuł obowiązkowy dla początkujących.