Firefox 10 oficjalnie wydany

Wiadomość dodana: 31 stycznia 2012. Ostatnia modyfikacja: 14 listopada 2015.

Dopiero co wydany Firefox 10 przynosi sporo zmian widocznych dla użytkownika. To co najbardziej rzuca się w oczy, to kolejne modyfikacje paska adresu. Wyszukiwanie zostało usprawnione, sam pasek jest jeszcze szerszy – tym razem kosztem przycisków nawigacyjnych. W przestrzeni użytkownika ostał się jedynie przycisk wstecz. Biorąc pod uwagę co najmniej kilka dodatków wnoszących obsługę gestów myszy (a dla osób korzystających ze środowiska KDE gotowe zbiory reguł do sterowania gestami w ramach całego systemu) nie stanowi to zbytniego problemu. Szybki cykl wydawniczy przywołał na usta wielu zainteresowanych pytanie o aktualizacje rozszerzeń. 10 wersja przeglądarki rozwiązuje znacząco problem kompatybilności zakładając z góry, że każde rozszerzenie napisane dla Firefoksa 4 w górę będzie prawidłowo działało. Zdejmuje to sporo pracy z głowy ich autorów, ale też użytkowników końcowych którzy nie muszą już więcej modyfikować plików rozszerzeń lub wymuszać wsteczną kompatybilność za pomocą Nightly Tester Tools. Wyjątkiem są rozszerzenia napisane w językach kompilowanych. Według programistów Mozilli “nigdy nie są kompatybilne pomiędzy wydaniami i stwarzają duże ryzyko efektów ubocznych”. Teraz też, gdy autor rozszerzenia wprowadzi jego nową wersję, zyska ono unikalny numer ID co będzie sygnałem dla przeglądarki że należy je jak najszybciej zaktualizować.

Osoby zajmujące się kodowaniem stron internetowych ale zarazem nie potrzebujące pełnej mocy firebuga zyskały silnego sprzymierzeńca. Jest to wbudowany inspektor (uruchamiany skrótem Ctrl + Shift + I). Prosty i intuicyjny w obsłudze, umożliwia wizualną nawigację po strukturze drzewa DOM i szybkie modyfikacje zarówno w HTML, jak i w CSS. Autorzy przygotowali krótki film prezentujący możliwości nowego narzędzia:

Przy okazji wydania wersji dwucyfrowej przeglądarki, szczególną uwagę należy zwrócić na autorskie skrypty badające ciąg User Agent (UA). Już jakiś czas temu zwrócono uwagę na problem. Chyba wszystkie dostępne frameworki JS posiadają już zaimplementowane poprawki. Gorzej, jeżeli na stronę wkleimy przestarzały kawałek kodu. A takich niestety w sieci krąży pełno.

Firefox 10 to również obsługa technologii WebGL, Full Screen API oraz, jako nowość, transformacji CSS 3D. Być może patrzymy właśnie jak rozpoczyna się nowa era gier w przeglądarce oraz jeszcze bardziej interaktywnych i ciekawych koncepcyjnie stron www. Wraz z coraz lepszym wsparciem HTML 5 i CSS 3 (także w produktach konkurencji wliczając Internet Explorera 10) rosną też nadzieje na programowanie bez hacków. Developerom jak zawsze polecam lekturę techniczną wprowadzonych zmian.

Jeśli nie utraciliście jeszcze wiary w ognistą pandę najnowszą wersję możecie pobrać z serwerów Mozilli. W kwietniu kończy się wsparcie aktualizacji Firefoksa 3.6 więc może warto powoli przygotowywać się na upgrade w przypadku gdy korzystacie jeszcze z tego produktu. Dla tych, którzy nie porzucili jeszcze tradycyjnych klientów pocztowych na rzecz webowych odpowiedników, wydanie Fx 10 oznacza również przygotowanie gruntu pod kolejną wersję Thunderbirda. Na razie do pobrania jest wersja beta.

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do wyświetlenia. Może chcesz zostać pierwszą osobą która podzieli się swoją opinią?

Dodaj komentarz

*
Nazwa zostanie wyświetlona wraz z komentarzem. Możesz też utworzyć nowe konto w serwisie, dzięki czemu uzyskasz dodatkową funkcjonalność.
*
Akceptowana jest ograniczona składnia Textile. Wszystkie tagi HTML zostaną usunięte.