Nowelizacja ustawy o podatku dochodowym - rząd znosi ulgę na internet od 2013 roku

Wiadomość dodana: 04 lipca 2012.

Zgodnie z zapowiadanymi w expose premiera Donalda Tuska zmianami, rząd przyjął wczoraj nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Znosi ona przyznaną możliwość odliczenia od dochodu do 760zł rocznie z tytułu użytkowania sieci internetowej w miejscu zamieszkania (druk PIT/O, pozycja B.5).

Ulga została przyznana jako rekompensata po akcesji Polski do Unii Europejskiej i w następstwie wzroście podatku VAT z 7% do 22%. W uzasadnieniu można przeczytać, że w ostatnich latach usługi internetowe staniały, a liczba korzystających z sieci systematycznie rośnie. W takiej sytuacji likwidacja ulgi jest uzasadniona. Stwierdzenie jest jak najbardziej logiczne, zwłaszcza że otrzymaliśmy zarazem dostęp do darmowej sieci Aero2 (choć spółka zrobiła wiele ale utrudnić korzystanie z sieci i zamawianie kart). Internet staje się nieodłączną częścią naszego życia, mamy go coraz częściej w komórce, miejscach publicznych, szkołach, pracy. Dotyczy to jednak bardzo często wyłącznie dużych miast. Jest też druga strona medalu. Dalej pozostaje wiele miejsc gdzie skazani jesteśmy na jednego operatora monopolistę. W szczególności na wsiach, gdzie zacofana i zaniedbana infrastruktura uniemożliwia dostęp do większych szybkości a z reguły najtańsze sieci kablowe nie mają interesu we wprowadzaniu swoich usług. Od lat nic nie zmieniło się też w kwestii opłaty (29zł) za “utrzymanie łącza”. Zamawiając usługę dostępu do sieci zmuszeni jesteśmy ponosić ten niechciany, comiesięczny wydatek. Dobrze by było gdyby jednocześnie wraz z nowelą ustawy rząd przedstawił kompleksowy plan rozwoju informatycznego zacofanych regionów.

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do wyświetlenia. Może chcesz zostać pierwszą osobą która podzieli się swoją opinią?

Dodaj komentarz

*
Nazwa zostanie wyświetlona wraz z komentarzem. Możesz też utworzyć nowe konto w serwisie, dzięki czemu uzyskasz dodatkową funkcjonalność.
*
Akceptowana jest ograniczona składnia Textile. Wszystkie tagi HTML zostaną usunięte.