Nowości w Google Chrome 15

Wiadomość dodana: 26 października 2011. Ostatnia modyfikacja: 14 listopada 2015.

Google Chrome jest przeglądarką zdobywającą coraz więcej użytkowników. Nic dziwnego zatem że co chwila pojawiają się w niej nowe funkcje a grupa developerów Chromium stara się szybko łatać znalezione błędy. Pomaga zresztą w tym program wypłacania nagród za każdą poważniejszą, odnalezioną lukę. Taką też nagrodę otrzymał w tym miesiącu Jordi Chancel za zgłoszenie możliwości fałszowania pasku adresu w obsłudze historii czy Sergey Glazunov za serię luk w polityce tej samej domeny dla żądań XMLHttpRequest.

Dla typowego użytkownika internetu ważne jest żeby przeglądarka ładnie wyglądała i szybko działała. W wydaniu 15 – widać to bardzo wyraźnie – położono nacisk na lepszą integrację z Chrome Web Store. Strona startowa przeglądarki została podzielona na część aplikacyjną i najczęściej odwiedzanych witryn.

Dodanie aplikacji ze sklepu to dwa kliki (wyszukanie i dodanie). Oczywiście sporo jest aplikacji i gier darmowych (choćby Angry Birds czy wtyczka Eurosportu) ale widać też że Google stara się przekonać użytkowników do wyłożenia swojej gotówki również na aplikacje płatne. Może być ciężko tym bardziej że konkurencyjne dodatki do Firefoksa w przeważającej większości pozostają darmowe. Aplikacjami można zarządzać w prosty sposób czyli przenosząc na wybrane pozycje albo do kosza.

Karta najczęściej odwiedzanych stron została dodatkowo wzbogacona o podgląd ostatnio zamkniętych linków. Strony można intuicyjnie usuwać po najechaniu kursorem na miniaturkę.

Inną nowością jest wprowadzenie Chrome Sync. Jeżeli jesteś zalogowany do konta Google możesz zapisywać swoje ustawienia, motywy, hasła, rozszerzenia, historię przeglądania oraz automatycznie logować się do usług Google. Gdy synchronizujesz dane z kilku różnych przeglądarek masz możliwość połączenia tych danych.

Z całą pewnością zmiany jakie wprowadza Google zmierzają w dobrym kierunku czyli ułatwiającym korzystanie z usług korporacji. Czy jednak ma to swoją cenę? Udostępniasz firmie coraz więcej danych prywatnych, integrujesz usługi, wyszukiwanie i uniezależniasz się od jednej firmy. Zawsze pozostaje alternatywa czyli oryginalny projekt Chromium.

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do wyświetlenia. Może chcesz zostać pierwszą osobą która podzieli się swoją opinią?

Dodaj komentarz

*
Nazwa zostanie wyświetlona wraz z komentarzem. Możesz też utworzyć nowe konto w serwisie, dzięki czemu uzyskasz dodatkową funkcjonalność.
*
Akceptowana jest ograniczona składnia Textile. Wszystkie tagi HTML zostaną usunięte.