Firefox 8 - szybki cykl wydawniczy przynosi efekty

Wiadomość dodana: 07 listopada 2011. Ostatnia modyfikacja: 07 listopada 2011.

Choć wiele osób krytykuje pogoń za numerkami którą wprowadziło Google, a statystyki pokazują że wersji 3 Firefoksa używa dalej blisko 15% użytkowników (według aktualnego raportu ranking.pl) to jednak jest ona faktem. Jak zawsze na dzień przed oficjalną premierą Mozilla udostępnia swoją przeglądarkę bezpośrednio na serwerach FTP.

Najważniejszą zmianą, zwłaszcza dla użytkowników systemu Windows, jest wprowadzenie okna potwierdzenia dla dodatków instalowanych przez aplikacje trzecie. Ileż to razy instalując jakiś produkt otwierałeś przeglądarkę, by Twoim oczom ukazał się nowy pasek którego wcześniej tam nie było. Sytuacja nie tylko irytująca ale również zmniejszająca bezpieczeństwo.

Dla osób korzystających z Twittera pojawiła się nowa wbudowana wyszukiwarka. W Polsce serwis zapewne mniej popularny niż w Stanach ma jednak swoich zwolenników którzy jeszcze łatwiej mogą od teraz śledzić “tweety”. Inne zmiany dotyczą przywracania sesji. Po ponownym otwarciu zamkniętej przeglądarki jako główna pojawia się zakładka ostatnio aktywna a inne ładowane będą dopiero po przejściu na nie. Niewątpliwie takie podejście oszczędza zasoby słabszych komputerów. Developerzy zmienili również wygląd karty przenoszonej na inne miejsce. Wcześniej reprezentowana przez zwykłą linię, aktualnie zyskała animację i podgląd. Natomiast po aktualizacji przeglądarki, użytkownikowi otworzy się jednorazowo okno dodatków z reprezentacją tych instalowanych ręcznie i możliwością wyboru aktywnych w danej instalacji.

Programistów zainteresować może lista zmian w samym silniku. Jest to np. dodanie atrybutu “contextmenu” dla dokumentów HTML5, poprawiona zgodnie z aktualną specyfikacją CSS własność “background-size”, wyłączenie obsługi SSL 2.0, ładowanie tekstur z wielu domen w WebGL i wiele innych. Zapraszam do lektury oraz pobierania przeglądarki.

Komentarze

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do wyświetlenia. Może chcesz zostać pierwszą osobą która podzieli się swoją opinią?

Dodaj komentarz

*
Nazwa zostanie wyświetlona wraz z komentarzem. Możesz też utworzyć nowe konto w serwisie, dzięki czemu uzyskasz dodatkową funkcjonalność.
*
Akceptowana jest ograniczona składnia Textile. Wszystkie tagi HTML zostaną usunięte.