Netbeans 7.1 - sporo nowości i zmian
Wiadomość dodana: 10 stycznia 2012. Ostatnia modyfikacja: 10 stycznia 2012.
Zaraz po przejęciu Suna przez Oracle pojawiło się sporo głosów iż może to być koniec niektórych bardzo popularnych projektów. Jednym z nich był edytor kodu Netbeans. Jednak sytuacja po kilku miesiącach wygląda zgoła inaczej. Jak można się było spodziewać Oracle mocno postawił na własne produkty. Już w wersji beta, Netbeans 7.1 jako pierwszy edytor doczekał się obsługi JDK 7, w wersji finalnej możemy zobaczyć pełne wsparcie przedstawionej niedawno i mocno odświeżonej technologii JavaFX 2.0. Netbeans to jednak nie tylko Java i technologie powiązane ale również bardzo dobra obsługa kodu PHP, od wersji 7.1 wsparcie dla CSS3, GIT, oraz FTP przez TLS/SSL.
Wsparcie dla CSS3
Dotychczas wszystkie własności CSS3 Netbeans oznaczał jako nieprawidłowe. W nowej wersji nie tylko można w pełni stosować przestrzenie nazw z podpowiadaniem kodu ale również wykorzystywać rozszerzenia dostawców przeglądarek (-webkit, -moz, -o).
Ułatwia to znacznie pracę, zwiększa produktywność. Dodatkowo po zainstalowaniu rozszerzenia Zen Coding jesteśmy w stanie w jeszcze bardziej wydajny sposób pisać kod HTML/CSS.
Po stronie PHP
Z całą pewnością programistów korzystających z systemu szablonów Smarty ucieszy wiadomość o dodanej do edytora obsłudze tego systemu.
Bardziej zaawansowani programiści zyskają podpowiadanie typów na podstawie dokumentacji PHPDoc.
Klient FTP doczekał się długo oczekiwanej funkcji obsługi połączenia szyfrowanego FTP.
Teraz jest GIT
System kontroli wersji Git zyskuje coraz większą popularność. Ogromna ilość darmowych projektów (z linuksowym kernelem na czele) korzysta z jego możliwości. Jest bardzo łatwy w konfiguracji i utrzymaniu, szybki oraz wygodny. Nic więc dziwnego że popularność wymusiła na twórcach dodanie do oficjalnego wydania obsługi tego typu repozytoriów.
Programiści Javy powinni zapoznać się z bardzo długą listą zmian umieszczoną na oficjalnej stronie projektu. Netbeans staje się coraz bardziej zaawansowanym i kompleksowym edytorem. Duża ilość pluginów, szybsze niż w Eclipse działanie i licencja open-source powinna przekonać do niego nieprzekonanych.
Komentarze
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do wyświetlenia. Może chcesz zostać pierwszą osobą która podzieli się swoją opinią?