Artykuły na temat programowania

  • Mimo że wzorzec modułu powstał lata temu, w dalszym ciągu jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań. Na czym polega, jak stosować? Czym jest zasięg zmiennych, funkcje anonimowe, IIFE? Dowiesz się tego z artykułu.

  • Przez wiele lat obiekt XMLHttpRequest był głównym sposobem pobierania dynamicznych danych. Jednak wraz z rozwojem przeglądarek oraz nowych technologii, pojawiają się lepsze sposoby na pracę z zasobami. Jednym z nich jest Fetch API.

  • Zmiany zaproponowane w nowej wersji ECMAScript 6 mogą znacząco ułatwić i przyśpieszyć pisanie kodu. Jednak zanim wszystkie funkcje zostaną poprawnie zaimplementowane w przeglądarkach minie jeszcze sporo czasu, a w międzyczasie należy korzystać z transpilatorów kodu. Jeden z nich, Babel JS, jest tematem tego artykułu.

  • Dobry edytor potrafi znacząco poprawić komfort pracy każdego programisty. Są jednak takie chwile, gdy odpalanie ciężkiego środowiska napisanego w Javie mija się z celem a do pracy wystarczy w zupełności mniejszy, dostosowany do konkretnego celu edytor. Można za taki uznać Sublime Text - będący bohaterem niniejszego artykułu.

  • Autorzy biblioteki jQuery od dawien dawna przedstawiali kilka różnych pomysłów na obsługę zdarzeń. Jednak wraz z rozwojem API oraz idąc wzorem innych tego typu bibliotek, od wersji 1.7 udostępnili bardzo jednolity i wygodny interface - prostą metodę $.on zastępującą dotychczasowe $.bind, $.delegate i $.live.

  • Kontynuacja artykułu dotycząca konfiguracji środowiska testowego dla programisty w środowisku Windows. Część pierwsza opisywała instalację środowiska Zend Server. Tym razem dotyczy baz danych MySQL oraz PostgreSQL.

  • System Windows nie jest zazwyczaj uważany przez programistów jako przyjazne środowisko do testowania aplikacji. Nie zmienia to jednak faktu, że dominacja jego na rynku jest ogromna i raczej szybciej niż później będziemy chcieli uruchomić na tym OS serwer testowy. Opis skupia się na podstawowej konfiguracji serwera HTTP, dla rozpoczynających swą przygodę w temacie programowania.

  • Podstawowy kod aplikacji opiera się na strukturach kontrolnych. Zaliczają się do nich pętle, instrukcje "if" czy nawet żądanie wczytania innego pliku. Na podstawie sprawdzania danych funkcjonują aplikacje webowe. Druga część kursu PHP.

  • PHP od lat cieszy się nieustannym powodzeniem. Jest językiem ogromnie popularnym, łatwym do nauki i wdrożenia, tanim w utrzymaniu infrastrukturalnym. Pierwsza część z serii artykułów opisująca podstawy.

  • Bazy danych są nierozłączną częścią programowania. Pisząc w języku PHP również prędzej czy później spotkasz się z problemem gdzie przechowywać zbierane dane a płaskie pliki tekstowe na dłuższą metę nie są rozwiązaniem. Po wybraniu konkretnego systemu bazodaniowego przyjdzie kolej na rozważenie sposobu pracy z nim. Artykuł opisuje wbudowane w PHP rozszerzenie PDO.